הקודם
הבא

סקר שימור וספר על מזרקות מים ובריכות דגי זהב

סטטוס: בגיוס כספים

צילום: שי בן אפריים

עיצוב גרפי: עודד בן יהודה

השתתף בבתים מבפנים 2018

בקיץ 2015 , במסגרת סדרת כתבות של דקל גודוביץ באתר העיצוב Xnet, פורסמה כתבה על מזרקות מים ובריכות דגי זהב בחצרות בנייני מגורים ישנים בתל אביב. בכתבה נחשפו לראשונה המזרקות והבריכות כנושא בפני עצמו, שלא היה ידוע לציבור ולגורמי המקצוע. בכתבה הוזכרה בריכה אחת שנהרסה ללא היתר ברחוב ריינס פינת אסתר המלכה, כדי לסדר מקום לחנית אופנועים. כמה ימים לאחר צילומי המזרקות ופרסום הכתבה נהרסה מזרקה נוספת בריינס 5 בסגנון ארט דקו, ובאישור מחלקת השימור בעיריה שלא היתה מודעת לבריכות.

מעט מאוד ידוע לנו על המזרקות והבריכות. בתיקי הבניין אין אזכור להן. הן אינן מופיעות בתכניות המקוריות של המגרש או קומת הקרקע. מצבן של רוב בריכות ומזרקות המים עגום. מעטות משמשות כבריכות פעילות, ורובן מוזנחות או הרוסות חלקית. נכון להיום לא קיים שום מחקר מקיף ורציני שנערך בנושא הבריכות והמזרקות ולכן קיים מחסור משמעותי בידע ובמודעות לנושא. מצב זה מוביל להזנחה ולהריסה של המזרקות, ו/או לטעויות בזיהוין, ובטיפול בהן בעת ביצוע עבודות שימור למבנה.

לאחר פרסום הכתבה פנה דקל ביוזמתו למחלקת השימור של העיריה בהצעה לערוך סקר מקיף בנושא בריכות המים, שהושלם ב- 2016. אלא שחשנו כי הנושא לא מוצה עד תום, ולכן החלטנו לקחת את כל החומר שערך בספר, ובעזרתו של המעצב הגרפי עודד בן יהודה, הוכנה הצעה לספר, שנשלחה למספר גורמים לשם גיוס כספים ותרומות להוצאתו.

דילוג לתוכן