הקודם
הבא

טבעת המבצרים של רומא ומבצר פורטואנסה ביוזמת YAC (young architects competition)

תחרות: 2015

שטח: 42 דונם

בשיתוף אדריכל איקו עובד

תחרות לתכנון טבעת המבצרים של רומא הכוללת 18 מבצרים, כשהראשון שבהם שנבחר לתכנון הוא מבצר פורטואנסה. התכנון יוצק תוכן אמנותי ועיצובי לטבעת ובכך מגדירה כטבעת התרבות של רומא. לכל מבצר מוצעת התמחות ספציפית בנושא אחד מתחום התרבות, כגון: קולנוע, ריקוד, אופנה, ואמנות שנבחר למבצר פורטואנסה.

התכנון חשף את המבצר הנעלם לתושבי השכונה והפך אותו למוקד עניין עבורם כמשתמשים (גני ילדים, מרכז קשישים, מועדון כשר, פארק גלגלים, מסלול אופניים ועוד) וכן כמפעילים (סדנאות אמנים מתושבי האזור, חדרי התכנסות לעמותות מקומיות, חנות וירידים לתוצרת מקומית ועוד). מגוון השימושים המוצע לאורך כל שעות היממה, נועד להחיות את המקום מחדש ולהפכו למוקד משיכה תוסס, לא רק למקומיים, אלא גם לתיירים.

מערכת קשרים מורכבת של גשרים, מדרגות, מעליות, מעברים תת קרקעיים, טראסות ומשעולים צרים, נועדה לקשר בין מפלסי המבצר השונים ובין המבצר לרחוב ובכך לאפשר רצף תנועה ופעילות. בפנים המבצר נעשה שימוש בחומרי בניה קלים הניתנים לפירוק על מנת שלא לפגע במבצר עצמו, כדוגמת מכולות, וקיוסקים ניידים. בחוץ המבצר נעשה שימוש בבניה ברת-קיימא (ירוקה), כמו גגות ירוקים, בריכה אקולוגית ועוד.

דילוג לתוכן